SALVADOR DALI. W poszukiwaniu nieśmiertelności

Seans z Cyklu Helios na Scenie

  • Dokument
  • Czas trwania: 90 min.
  • Od lat: 13
  • Produkcja: Hiszpania [2018]
  • Premiera: 04.09.2018 (Polska)

Reżyseria

David Pujol

Scenariusz

Montse Aguer & David Pujol

Opis filmu

Dali – w poszukiwaniu nieśmiertelności to kompletna podróż przez życie i twórczość Salvadora Dalí, a także jego muzy, Gali. Wszystko zaczyna się w 1929 roku - kluczowym w życiu i karierze Dalego, kiedy dołącza on do grupy surrealistów i poznaje Galę, a kończy się w roku śmierci artysty w 1989.

W tej pełnej życia artystycznej podróży wyróżnić możemy trzy etapy zwane Trójkątem Dalego, przez które przeszedł: Portlligat - jedyny stały dom-pracownia; Figueres - jego dom rodzinny, gdzie powstaje Teatro-Museu Dalego, Púbol - zamek, symbol miłości Dalego do Gali. Są jednak też inne miasta na mapie jego życia, równie ważne, i równie inspirujące jak Paryż czy Nowy Jork.

W Poszukiwaniu Nieśmiertelności przybliża nam osobowość artysty, który ma już stałe miejsce w panteonie awangardy sztuki XX wieku, a także analizuje jego wybory oraz różne okresy twórczości. W dokumencie przyglądamy się jego sytuacji rodzinnej, poprzez zdjęcia i zapiski (niektóre z nich nigdy niepublikowane), przybliżamy się do malarza, któremu udało się wypracować reputację, będącą sztuką samą w sobie. Ostatecznie dostrzegamy to, co znajduje się poza tą reputacją: malarza, człowieka oraz przestrzeń, którą sobie wyobrażał i której poszukiwał całe życie. Dzięki niej jego nieśmiertelność jako geniusza jest dziś już faktem.