Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Frida

  • Dramat
  • Czas trwania: 117 min.
  • Od lat: 12
  • Produkcja: USA [2002]
  • Premiera: 21.02.2003 (Polska)

Reżyseria

Julie Taymor

Scenariusz

Rodrigo Garcia, Gregory Nava, Edward Norton, Walter Salles, Clancy Sigal, Anna Thomas

Obsada

Salma Hayek jako Frida Kahlo, Alfred Molina jako Diego Rivera, Mia Maestro jako Cristina Kahlo, Geoffrey Rush jako Lew Trocki, Ashley Judd jako Tina Modotti, Antonio Banderas jako David Siqueiros, Valeria Golino jako Lupe Marin, Edward Norton jako Nelson Rockefeller, Saffron Burrows, Roger Rees jako Guillermo Kahlo, Margarita Sanz jako Natalie Trocki, Patricia Reyes Spindola jako Matilde Kahlo, Diego Luna jako Alejandro Gonzalez Arias

Opis filmu

Od długiego i pełnego konfliktów związku z artystycznym mentorem, a potem mężem Diego Riverą, przez prowokacyjne, nasycone uczuciowo zbliżenia z kobietami, po karkołomny, pełen skandali, romans z Lwem Trockim: odważne i pozbawione konwenansów życie Fridy Kahlo, rewolucjonistki politycznej, artystycznej i obyczajowej.

"Frida" to kronika życia Fridy Kahlo (SALMA HAYEK), szczerze i bez reszty dzielonego z Diego Riverą (ALFRED MOLINA); opowieść o dwojgu bezkompromisowych artystów i ich lawinowym ataku na świat sztuki lat 30.

"Frida" to kolejne dzieło reżyser Julie Taymor, wsławionej realizacją Tytusa Andronicusa i broadwayowskimi produkcjami Króla Lwa i The Green Bird.

Fascynacja Fridą Kahlo rosła w miarę jak odkrywano jej złożoną osobowość. Jej walka, cierpienie, wiara, miłość, jej burzliwy związek z mężem i mentorem Diego Riverą, rewolucyjne poglądy i niezwykły styl jej malarstwa, stworzyły podstawę prawdziwej legendy. Za swą bohaterkę ogłosił Fridę amerykański ruch feministyczny. Nawet świat mody nie oparł się tej fascynacji lansując modę na "piękną, aztecką dziewczynę".