Dyktator

The Great Dictator

  • Wojenny
  • Komediodramat
  • Czas trwania: 126 min.
  • Od lat: 12
  • Produkcja: USA [1940]
  • Premiera: 15.02.2008 (Polska)

Reżyseria

Charles Chaplin

Scenariusz

Charles Chaplin

Obsada

Charles Chaplin, Jack Oakie, Reginald Gardiner, Henry Daniell, Billy Gilbert, Grace Hayle, Carter DeHaven, Paulette Goddard

Opis filmu

W czasie pierwszej wojny światowej niezdarny żydowski żołnierz (Chaplin) walczący w armii Tomanii ratuje życie oficerowi o imieniu Schultz. Zaraz potem nasz bohater traci pamięć w wypadku samolotowym. Mały żołnierz zostaje wysłany do szpitala, gdzie pozostaje przez następne 20 lat. Nieświadomy zachodzących wokół niego zmian, nie wie, że w Tomanii zapanował reżim nowego dyktatora – Hynkela (również granego przez Chaplina), który z pomocą swoich ministrów Garbitscha i Herringa prześladuje tomańskich Żydów.
Zwolniony ze szpitala żołnierz wraca do swojego dawnego zakładu fryzjerskiego w getcie i nie zdając sobie sprawy z upływu czasu, myśli, że zastanie wszystko tak, jak zostawił 20 lat temu. Z bólem serca dowiaduje się, że jego zakład jest zniszczony. Niebawem poznaje jednak uroczą dziewczynę – Hannę. Z biegiem czasu ich przyjaźń przeradza się w miłość. Zakochani przez chwilę cieszą się swoim szczęściem. Okazuje się bowiem, że Schultz, który stał się ważną osobą w nowym reżimie, rozpoznaje we fryzjerze swojego dawnego przyjaciela i każe zostawić go w spokoju. Hynkel, potrzebując pożyczki od żydowskiego finansisty, na jakiś czas przerywa prześladowania Żydów.

Kiedy jednak finansista odmawia udzielenia kredytu, Hynkel wznawia antyżydowskie działania. Dyktator planuje inwazję na sąsiednie państwo – Osterlich. Schultz, który krytykuje ten pomysł, zostaje skazany na pobyt w obozie koncentracyjnym. Udaje mu się uciec do getta, gdzie próbuje wszcząć rewolucję przeciwko rządowi. Nie dochodzi jednak do przewrotu, gdyż Schultz razem z fryzjerem zostaje pojmany i wywieziony do obozu.

W międzyczasie Dyktator, realizując projekt inwazji na Osterlich, zaprasza do siebie Napaloniego, dyktatora sąsiedniej Bacterii. Dyktatorzy stają się sojusznikami. Inwazja zostaje pomyślnie przeprowadzona. Okazuje się, że Hanna, która wcześniej zdołała uciec przed reżimem Hynkela do Osterlich, ponownie znajduje się w strefie jego dominacji.

Gdy Dyktator celebruje swój ostatni podbój, Schultz i fryzjer uciekają z obozu koncentracyjnego. Seria przypadków i pomyłek sprawia, że Dyktator zostaje aresztowany przez swoich własnych żołnierzy, a fryzjer ma szansę wystąpić przed tłumem mieszkańców Tomanii i wygłosić przemówienie wzywające do przyjaźni i pokoju...