Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

12.Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

  • Różne
  • Produkcja: różne [2012]
  • Premiera: 19.07.2012 (Polska)

Reżyseria

różni

Scenariusz

różni

Opis filmu

12.Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to największe wydarzenie filmowe w Polsce – odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-29 lipca 2012. Zostanie pokazanych 469 filmów, w tym 226 pełnometrażowych. 160 filmów będzie miało swoje polskie premiery.

Festiwal otworzą pokazy trzech filmów: nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes Miłości Michaela Hanekego, sensacji festiwalu Sundance Bestie z południowych krain Behna Zeitlina oraz chilijski Rok tygrysa Sebastiána Lelio. Filmem zamykającym festiwal będzie W drodze Waltera Sallesa – adaptacja kultowej powieści Jacka Kerouaca.  Wydarzeniem festiwalu będą pokazy filmu nagrodzonego przez publiczność Berlinale Marina Abramović: artystka obecna w reżyserii Matthew Akersa.

W Panoramie zobaczymy także najnowsze filmy osobowości światowego kina: Cristiana Mungiu (nagrodzone w Cannes za scenariusz oraz kreacje aktorskie Za wzgórzami), Leosa Caraxa (Holy Motors), Xaviera Dolana (Na zawsze Laurence), Abbasa Kiarostamiego (Like Someone in Love), Guya Maddina (Dziurka od klucza z Isabellą Rossellini), czy Apichatponga Weerasethaluka (Mekong Hotel)..

O nagrody w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty rywalizować będzie 12 filmów, pokazywanych w Polsce po raz pierwszy, między innymi: Podwójne ślady Isaki Lacuesty (laureat festiwalu w San Sebastian), Francine Briana M. Cassidy i Melanie Shatzky, Mondomanila filipińskiego kontestatora Khavna de La Cruza, czy też Francophrenia w reżyserii Iana Oldsa i gwiazdy amerykańskiego kina Jamesa Franco. Wśród dzieł konkursowych w Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce są chociażby: Jutro Andreia Gryazeva o anarchistycznej, rosyjskiej grupie artystycznej Voina, czy też Pokój 237 Rodneya Aschera – błyskotliwa interpretacja kultowego Lśnienia Stanleya Kubricka.

W programie festiwalu retrospektywy twórczości mistrzów światowego kina: jugosłowiańskiego skandalisty i nowofalowca Dušana Makavejeva, austriackiego realisty Ulricha Seidla (w tym premiera polska kontrowersyjnego Raj: miłość), meksykańskiego poety Carlosa Reygadasa (w tym nagrodzony za reżyserię w Cannes Post Tenebras Lux), austriackiego awangardzisty Petera Tscherkassky’ego oraz mistrza polskiej animacji Witolda Giersza. Poza tym w programie współczesne kino meksykańskie, przegląd fałszywych dokumentów, czyli „mockumentów”, filmy z gwiazdami rocka i popu w ramach Re-mixed. Ze sceny na ekran, przegląd filmów zrealizowanych w Studiu Filmowym im. Karola Irzykowskiego.