THE ALPINIST / napisy

The Alpinist

  • Dokument
  • Czas trwania: 92 min.
  • Produkcja: USA [2021]
  • Premiera: 10.09.2021 (Polska)

Reżyseria

Peter Mortimer, Nick Rosen

Scenariusz

Peter Mortimer, Nick Rosen

Obsada

Marc-André Leclerc, Brette Harrington, Alex Honnold, Reinhold Messner, Will Gadd

Opis filmu

Podczas gdy wspinanie z niszowego hobby zmienia się w dyscyplinę olimpijską i wchodzi do mainstreamu, Marc-André Leclerc wspina się samotnie, daleko od świateł jupiterów. Na odległych skalnych ścianach ten 23-latek dokonuje jednych z najśmielszych przejść free solo w historii. Mimo to wzbudza nikłe zainteresowanie. Wspinanie Marca-André Leclerca odbywa się bez towarzystwa kamer, bez liny, a także bez miejsca na popełnienie błędu. Jest esencją przygody free solo.

Znany reżyser Peter Mortimer (autor m.in. „The Dawn Wall”, zaintrygowany nienagłośnionymi przez media wyczynami Marca-André, postanawia nakręcić o nim film. Jednak kanadyjski solista jest nieuchwytny: zmienia miejsca pobytu, nie występuje w mediach, nie ma telefonu ani samochodu i broni się przed dopuszczeniem ekipy filmowej do swojego świata czystego stylu wspinaczkowego. Peter nie poddaje się jednak, a drogi Marca-André stają się coraz dłuższe i trudniejsze. Elita środowiska zachwyca się jego dokonaniami, gdy tymczasem inni martwią się, że podejmuje zbyt wielkie ryzyko.

I wtedy Marc-André wyrusza na pamiętną wyprawę do Patagonii, która na nowo zdefiniuje, co jest możliwe we wspinaniu free solo. Film dokumentalny „The Alpinist” jest przejmującym portretem wspinacza-wizjonera, który podąża ścieżką wytyczoną przez pasję, mimo najpoważniejszych możliwych konsekwencji.

Cennik:
7 lub więcej dni przed seansem - 22,90 zł
3-6 dni przed seansem - 25,90 zł
1-2 dni przed seansem - 28,90 zł
W dniu seansu - 32,90 zł
Bilet grupowy (pow. 10 os,) - 22,90 zł