Wydarzenia

Szczegóły

"Orlęta. Grodno '39" - pokazy grupowe

"Orlęta. Grodno '39" - pokazy grupowe

"Orlęta. Grodno '39" to dramatyczny obraz wojny z sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona.

 W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek jego szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz. Partnerują im uznani aktorzy: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz, Łukasz Lewandowski i inni.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Miasto rozpoczyna beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych „Lincz” i „Karbala”, nagradzanego na polskich i zagranicznych festiwalach filmu „Żywie Biełaruś!”, współautor scenariusza do filmu „Generał Nil”. Muzykę do filmu „Orlęta. Grodno '39” skomponował Michał Lorenc, wielokrotny laureat nagród m.in. na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie..
Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Zagadnienia edukacyjne:

  • Orlęta grodzieńskie. Upamiętnienie szerzej nieznanej tragedii.
  • Przebieg kampanii wrześniowej i konsekwencje paktu Ribbentrop-Mołotow.
  • Wielokulturowość i napięcia etniczne w II RP.
  • Kultura polskich Żydów.
  • Dorastanie: pierwsze miłości, przyjaźnie, marzenia.
  • Film antywojenny.
  • Motyw apokalipsy, zagłady i śmierci w literaturze i sztuce.
  • „Stracone pokolenie” i pokolenie Kolumbów.

Film dostępny jest również w naszym projekcie edukacyjnym Kino na Temat z dodatkową prelekcją przed seansem!

Zarezerwuj film w swoim kinie >>

Pobierz materiały edukacyjne >>