Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Wydarzenia

Szczegóły

Kultura Dostępna / krytyk poleca

Kultura Dostępna / krytyk poleca

Krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski co tydzień będzie Państwu polecał najnowsze propozycje filmowe w ramach Kultury Dostępnej.

KUP BILET – WCZEŚNIEJ KUPUJESZ, WIĘCEJ ZYSKUJESZ

Łódź – Helios
LEGIONY
LEGIONY

Od lat: 13, Produkcja: Polska [2019]

Zwiastun

* nie obowiązują kupony i zaproszenia

Treść

WIELKA HISTORIA Z PERSPEKTYWY MŁODYCH

LEGIONY - REŻ. DARIUSZ GAJEWSKI

To była jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji 2019 roku. Film „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, twórcy między innymi nagrodzonej Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni „Warszawy” oraz udanego „Obcego nieba”, miały przybliżyć przede wszystkim młodym widzom ideę, przesłanie i cichych bohaterów wielkiego niepodległościowego zrywu, który w efekcie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stąd zapewne wybór scenarzystów (Tomasz Łysiak, Michał Godzic, Maciej Pawlicki, Dariusz Gajewski), żeby postawić na młodych bohaterów, granych przez młodych I popularnych aktorów - Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera oraz debiutującą na dużym ekranie Wiktorię Wolańską. Chodziło zapewne o to, żeby młodzi widzowie, rówieśnicy bohaterów filmu, odnaleźli samych siebie w portretach postaci sprzed ponad stu lat.

Tytuł może zatem okazać się mylący. Ambicje Gajewskiego nie sięgały tak daleko, żeby w jednym seansie zmieścić całą epopeję związaną z tradycją polskich legionów. Nie ta skala. Ceniony reżyser po raz pierwszy zaangażowany do tak dużego projektu, przy wysokim budżecie, w gruncie rzeczy pozostał wierny swoim wcześniejszym kameralnym opowieściom – tyle tylko, że w „Legionach” opowiadając o trójkącie uczuciowym trojga fotogenicznych bohaterów, ich losy umieścił na tle wielkiego historycznego powstania serc, które zakończyło się odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości po latach niewoli.
Oto opowieść która mogłaby przydarzyć się zawsze i wszędzie, i która często się powtarza. Dojrzewanie w czasie niewoli, miłość „w czasach zarazy”, o której pisał Marquez. Młodzi chcą się kochać, biegać po łąkach, cieszyć własnym towarzystwem, ale rzeczywistość, los, chce inaczej. Bo ich kraju nie ma, bo żyją w okupowanym państwie, bo marzenie o wolnej Polsce zabiera im intymność relacji uczuciowej, dając w zamian społeczną i obywatelską świadomość.

Bohaterami „Legionów” są zatem Józek (dobra rola Sebastiana Fabijańskiego), dezerter z carskiego wojska, wyemancypowana Ola (Wiktoria Wolańska) – młoda kobieta, agentka wywiadu I Brygady pracująca w Ligii Kobiet Pogotowia Wojennego oraz grany przez Bartosza Gelnera urodziwy ułan, należący do Drużyny Strzeleckiej. Skomplikowany romans który połączy tę trójkę stanowi centrum filmu, którego kolejne rozdziały przybliżają jednak najważniejsze wydarzenia „legionowe” z lat 1916-1918. Oglądamy postaci autentyczne, choćby Józefa Piłsudskiego (Jan Frycz), rotmistrza Dunina-Wąsowicza (Borys Szyc), pułkownika Jerzego Topóra-Kisienickiego (Antoni Pawlicki), wreszcie w dużej roli, bodaj najlepszej w całym filmie, Mirosława Bakę grającego legendarnego porucznika Stanisława Kaszubskiego ps. „Król”.

„Legiony” to film dużych ambicji, z pieczołowicie odtworzonymi militariami, kostiumami, oprawą. Przede wszystkim jednak film o wielkiej historii pokazanej z perspektywy mniej znanych lub wręcz anonimowych postaci, którzy ową wielką historię tworzyli.

Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. (foto: Marcin Oliva Soto)
Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci"). Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor wielu książek ("Przygoda myśli", "Aktorki. Spotkania", "Wszystko jest lekko dziwne", "Flirtując z życiem"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej". W 2015 opublikował tom esejów "Aktorki. Portrety"