Kultura Dostępna
Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana została jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów.
W 2018 roku seanse będą się odbywać tradycyjnie, o godzinie 18:00 oraz (w wybranych kinach) także o 13:00!
9. edycję otworzy „Pokot” Agnieszki Holland, polski reprezentant w wyścigu do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O nagrodę Akademii Filmowej walczy także niezwykły „Twój Vincent”, który znajdzie się w repertuarze cyklu 25 stycznia. Fanów kina historycznego zainteresują filmy „Habit i zbroja” oraz „Zgoda” z Jakubem Gierszałem. Na wielbicieli talentu młodego aktora czeka także, obsypany nagrodami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, „Najlepszy” - historia Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym triatlonie, zrealizowana w hollywoodzkim stylu.
Z tytułów, które równie szybko zyskały rozgłos po gdyńskim festiwalu, będzie można zobaczyć uznaną za najlepszy film „Cichą noc” z Dawidem Ogrodnikiem i Arkadiuszem Jakubiakiem, „Człowieka z magicznym pudełkiem” Bodo Koxa oraz „Ptaki śpiewają w Kigali”, ostatnie dzieło duetu Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze. 15 marca Widzowie zobaczą kontrowersyjny „Botoks” Patryka Vegi opowiadający o polskiej służbie zdrowia. Do repertuaru powrócą także dwa filmy, które w poprzedniej edycji cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem: „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” oraz „Po prostu przyjaźń”.
Operatorem projektu Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Dzięki temu we wszystkich kinach Helios na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 18:00, a wyjątkowo od tej edycji również o godzinie 13:00 odbywają się specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety kosztują tylko 10 zł.
9. edycja projektu Kultura Dostępna w Kinach – repertuar:
19 kwietnia - Pewnego razu w listopadzie
26 kwietnia - Happy Olo - pogodna ballada o Olku Dobie
Już wkrótce 10. Edycja projektu Kultura Dostępna w Kinach – repertuar:
3 maja – Narzeczony na niby
10 maja – Podatek od miłości
17 maja – Atak paniki
24 maja – Plan B
31 maja – Cicha noc
7 czerwca – Najlepszy
14 czerwca – Beksińscy. Album wideofoniczny
21 czerwca – Twój Vincent
28 czerwca – Botoks
5 lipca – Kobieta sukcesu
12 lipca – Pomiędzy słowami
19 lipca – Wieża. Jasny dzień
26 lipca – Listy do M.3
2 sierpnia – Serce miłości
9 sierpnia – Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
16 sierpnia – Pitbull. Ostatni pies
23 sierpnia – Twarz
30 sierpnia – Kobiety Mafii
Zapraszamy: www.kulturadostepna.pl
Celem programu Kultura Dostępna jest ułatwianie dostępu do kultury dla jak najszerszego grona odbiorców.
Repertuar do góry
Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie
- Seans z cyklu Kultura Dostępna
-
Od lat: 15,
Czas trwania: 65 min.
- Produkcja: Polska [2017]
Reżyseria
Marcin Macuk
Scenariusz
Marcin Macuk
Obsada
Aleksander Doba
Opis filmu
Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, Aleksandrze Dobie. Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody, przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat. Film jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń.
Galeria
Narzeczony na niby
Zagramy już...
- Seans z cyklu Kultura Dostępna
-
Od lat: 15,
Czas trwania: 112 min.
- Produkcja: Polska [2018]
Reżyseria
Bartosz Prokopowicz
Scenariusz
Katarzyna Sarnowska, Katarzyna Priwieziencew
Obsada
Julia Kamińska, Piotr Stramowski, Sonia Bohosiewicz, Piotr Adamczyk
Opis filmu
Karina próbuje z całych sił stworzyć pierwszy (tym razem) szczęśliwy związek. Niestety mężczyzna, któremu oddała swoje serce, wydaje się być bardziej zainteresowany sobą, niż nią. Pewnego dnia, jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno małe kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoster. Szybko okaże się też, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia. Gdy prawda wyjdzie na jaw, wszyscy będą musieli zrobić w końcu porządek w swoich związkach i w swoich sercach. „Narzeczonego na niby” pokochają ci, którzy choć raz zakochali się w niewłaściwej osobie oraz ci, którzy wierzą, że o prawdziwą miłość warto walczyć, nawet jeśli zaczyna się mocno niefortunnie.
Galeria
Podatek od miłości
Zagramy już...
- Seans z cyklu Kultura Dostępna
-
Od lat: 15,
Czas trwania: 113 min.
- Produkcja: Polska [2018]
Reżyseria
Bartłomiej Ignaciuk
Scenariusz
Piotr Bronowski, Katarzyna Krzysztopik
Obsada
Aleksandra Domańska , Grzegorz Damięcki , Roma Gąsiorowska
Opis filmu
Surowa inspektor Klara (Aleksandra Domańska) ściga domniemanego oszusta podatkowego – cynicznego, acz pełnego uroku Mariana (Grzegorz Damięcki), który przez niefrasobliwość i dobre serce popadł w kłopoty podatkowe. Kiedy los „ściganego” wydaje się przesądzony, nieoczekiwanie i wbrew wszelkim regułom Klara i Marian zakochują się. Uruchomi to ciąg komicznych wydarzeń, które odmienią życie bohaterów. On dla dobra sprawy może zostać facetem do towarzystwa. Ona może trafić do więzienia. Czy tak się stanie?
Galeria
Cennik do góry
- Bilet dla wszystkich 10 zł
W przypadku filmów w technologii 3D opłata nie obejmuje kosztu okularów.
Partnerzy do góry
Pliki do góry
- Regulamin Konkursu "Miasteczko" w ramach senasu Kultura Dostępna format PDF, rozmiar pliku 0.06MB