Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Gabinet doktora Caligari

Das Kabinett des Doktor Caligari

  • Horror
  • Czas trwania: 71 min.
  • Od lat: 18
  • Produkcja: Niemcy [1920]
  • Premiera: 09.05.2008 (Polska)

Reżyseria

Robert Wiene

Scenariusz

Hans Janowitz, Carl Mayer

Obsada

Werner Krauss, Conrad Veidt, Friedrich Feher, Lil Dagover

Opis filmu

Akcja filmu toczy się w wyimaginowanym miasteczku Holstenwall w północnych Niemczech. Pewnego dnia przybywa tam hipnotyzer - doktor Caligari - prezentujący w lunaparkach somnambulika przepowiadającego przyszłość. Zgodę na swoje pokazy musi uzyskać w ratuszu miejskim; tam jednak zostaje grubiańsko potraktowany przez jednego z urzędników. Tej samej nocy nieuprzejmy urzędnik ginie zasztyletowany przez tajemniczego mordercę....

Jeden z dwóch autorów [scenariusza] filmu "Gabinet doktora Caligari" Czech, Hans Janowitz (...) w październiku 1913 roku, w Hamburgu, (...) spacerował po wesołym miasteczku, usiłując odnaleźć dziewczynę, która urzekła go swą urodą (...). Szukając dziewczyny, Janowitz szedł za odgłosem srebrzystego śmiechu, który jak sądził, jest jej śmiechem i znalazł się w zaciemnionym parku graniczącym z Holstenwall. (...).

Nazajutrz w miejscowej prasie ukazały się sensacyjne nagłówki: "Potworny mord seksualny w Holstenwall! Młoda Gertruda... zamordowana". Pod wpływem ponurego uczucia, że zamordowana Gertruda mogła być dziewczyną, którą ujrzał w lunaparku, Janowitz poszedł na pogrzeb ofiary. Podczas żałobnej uroczystości wydawało mu się, że wykrył mordercę, którego jeszcze nie schwytano. (...).