Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

7 dni w Hawanie

7 dias en La Habana

  • Dramat
  • Czas trwania: 129 min.
  • Od lat: 15
  • Produkcja: Francja / Hiszpania [2012]
  • Premiera: 19.04.2013 (Polska)

Reżyseria

Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo Trapero, Gaspar Noe

Scenariusz

Leonardo Padura

Obsada

Josh Hutcherson, Daniel Bruhl, Emir Kusturica, Alexander Abreu, Sebastian Barruso

Opis filmu

„7 dni w Hawanie” to obraz dwumilionowego, fascynującego miasta. Co tak naprawdę wiemy o tym niezwykłym miejscu? Położona nad Zatoką Meksykańską stolica Kuby to największe miasto na wyspie i port na Karaibach. Życie tętni niemal w każdym zakątku. Biorący udział w projekcie twórcy patrzą na nie z siedmiu różnych perspektyw. Każdej z nich odpowiada rozdział stworzony przez innego reżysera spośród największych osobistości współczesnego kina. Za kamerą stanęli tak znani i cenieni twórcy, jak Benicio del Toro (laureat Oscara za główną rolę męską w filmie „Traffic”), Pablo Trapero (nominowany do Złotej Palmy za film „Lwica”), Julio Medem (hiszpański mistrz nominowany do Złotego Lwa w Wenecji za „Kochanków z Kręgu Polarnego”), Elia Suleiman (nagrodzony w Cannes FIPRESCI za film „Boska interwencja”), stały bywalec festiwalu w Cannes Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío (nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale) i Laurent Cantet (laureat Złotej Palmy w Cannes za „Klasę”). Każdy z reżyserów przefiltrował spojrzenie na Hawanę przez swoje pochodzenie, wrażliwość i artystyczny styl, łapiąc te cechy miasta, które właśnie dla niego wydają się wyjątkowe.

Każda nowela w inny sposób pokazuje jeden dzień z życia stolicy. Bohaterów tych opowieści kamera przyłapuje w niezwykłych momentach, kiedy stają na styku codziennej przeciętności i nadzwyczajności. „7 dni w Hawanie” próbuje oddać duszę miasta oraz różnorodność otoczenia, atmosfery, pokoleń i kultur. Chociaż każda z opowieści rządzi się osobnym wątkiem fabularnym, reżyserzy zgodzili się znaleźć dla nich punkt wspólny, dzięki czemu historia jako całość jest niezwykle spójna. Niektórzy twórcy zdecydowali się rozegrać poszczególne sceny we wspólnych lokalizacjach charakterystycznych dla miasta, np. w Hotelu Nacional czy Malecon. Inni poupychali w swoich historiach bohaterów z pozostałych filmików, łącząc ich historie i potwierdzając, że w Hawanie wszystkie warstwy społeczne sąsiadują ze sobą i płynnie się mieszają.