CASABLANCA / napisy

Seans z Cyklu Kino Konesera

  • Melodramat
  • Czas trwania: 99 min.
  • Od lat: 12
  • Produkcja: USA [1942]
  • Premiera: 25.09.2009 (Polska)

Reżyseria

Michael Curtiz

Scenariusz

Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch

Obsada

Humphrey Bogart jako Richard "Rick" Blaine, Ingrid Bergman jako Ilsa Lund Laszlo, Paul Henreid jako Victor Laszlo, Claude Rains jako Kapitan Louis Renault, Comrad Veidt jako Major Heinrich Strasser, Sydney Greenstreet jako Ferrari

Opis filmu

Rok 1942, Casablanca. Maroko znajduję się pod wpływem nazistowskiego Vichy. Ulice patrolują odziały policji, panuje chaos i przerażenie. Wszędzie pełno uchodźców, którzy do Casablanki przyjechali z nadzieją przedostania się do Ameryki. Obok trwającej wojny, toczy się normalne życie. Rick Blaine (Humphrey Bogart), cyniczny Amerykanin, prowadzi, cieszący się ogromnym powodzeniem, nocny lokal. W tym miejscu można choć na chwile zapomnieć. Na fortepianie gra gruby Sam, alkohol leje się strumieniami, a mężczyźni grają w karty.

Pewnego dnia w klubie zjawia się Ilsa (Ingrid Bergman), dawna miłość Ricka. Kobiecie towarzyszy mąż Victor Laszlo (Paul Henreid), ważny działacz czeskiego ruchu oporu, poszukiwany przez nazistów. Jedyną szansą dla Laszlo jest ucieczka z pochłoniętej wojną Europy i dostanie się do Ameryki. Jedyna droga wiedzie z Casablanki. Rick Blaine przez przypadek jest w posiadaniu wiz podpisanych przez Charlesa de Gaulle’a, które umożliwiają spokojne i bezpieczne przemieszczanie się praktycznie po całym świecie. Mężczyzna staje przed dramatycznym wyborem. Przez lata starł się nie angażować w sprawy innych, czy ma pomóc kobiecie, która złamała mu serce? Czy sam ma skorzystać z cennych dokumentów? Wspomnienia powracają, a dawna miłość ożywa… Nic nie jest proste, ani oczywiste.