Szanowny Widzu Heliosa,

Na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również nasi Zaufani Partnerzy, którzy chcą reklamować treści dopasowane do Twoich preferencji. W związku z wejściem w życie od 25 maja 2018 roku Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako „RODO”) chcielibyśmy zapoznać Cię z poniższymi informacjami zanim przejdziesz do naszej strony. Klikając w link „Przejdź do strony” lub zamykając to okno lub korzystając dalej ze strony zgadzasz się na postanowienia opisane tutaj.

Przejdź do strony »

Wydarzenia

Szczegóły

Białystok Interphoto 2021 w Kinie Helios Galeria Alfa

Białystok Interphoto 2021 w Kinie Helios Galeria Alfa

„DYCHOTOMIA. WSCHÓD I ZACHÓD” - to temat główny tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto, który wystartował 23 września a potrwa do 30 października.

KUP BILET – WCZEŚNIEJ KUPUJESZ, WIĘCEJ ZYSKUJESZ

Białystok – Helios Alfa
POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN
POLAŃSKI, HOROWITZ. HOMETOWN

Od lat: 15, Czas trwania: 75 min.
Produkcja: Polska [2021]

Zwiastun

Treść

BIAŁYSTOK INTERPHOTO jest festiwalem cyklicznym, o wysokim poziomie artystycznym, odbywającym się w trybie biennale, co dwa lata. Obejmuje nie tylko działania wystawiennicze, ale również spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, pokazy filmów fabularnych, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą, gry miejskie. Działania kierowane są do odbiorców wszystkich kategorii wiekowych. Festiwal rozwija się nieprzerwanie od 2013 roku i jest oczekiwanym przez odbiorców, artystów i krytyków najważniejszym wydarzeniem tego typu w Polsce, a także w Środkowo – Wschodniej części Europy.
Działania festiwalu popularyzują aktualne nurty współczesnej fotografii polskiej i zagranicznej z naciskiem na zjawiska artystyczne krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Istotnym elementem jest wątek edukacyjny osadzający medium w odniesieniu do zagadnień społecznych i historycznych. Dlatego na stałe zostały wpisane w harmonogram wystawy ukazujące zjawiska artystyczne zachodzące w Polsce i Europie środkowo-wschodniej, które miały wpływ na rozwój sztuki światowej. Festiwal przedstawia również współczesnych polskich kontynuatorów myśli artystycznej międzywojnia, aby ukazać ciągłość rozwoju sztuki polskiej po 1945r. Stąd główny temat „Dychotomia. Wschód i Zachód”, oparty będzie na analizie historyczno-wizualnej wpływu polskiej sztuki zarówno na „wschód” jak i na „zachód”.

Kino Helios ma przyjemność już od kilku edycji uczestniczyć w Festiwalu zapraszając na propozycje filmowe w ramach projektu Kino Konesera.

Przed każdym pokazem filmowym w ramach festiwalu odbędzie się prelekcja dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Białystok INTERPHOTO – Grzegorza Jarmocewicza, dr sztuki, wykładowcy, kuratora, jurora konkursów fotograficznych. Ponadto Prezesa stowarzyszenia Forum Fotografii i Multimediów, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autora wielu wystaw w kraju i za granicą oraz publikacji nt. fotografii. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Museo Ken Damy w Brescia we Włoszech, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Propozycje filmowe, które zostaną zaprezentowane w ramach projektu:

04.10.2021 godz. 18:00 – „Helmut Newton. Piękno i Bestia”
Reżyseria i scenariusz: Gero von Boehm
Obsada: Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Catherine Deneuve

Nie ma wątpliwości, że w centrum zainteresowania legendarnego fotografa były kobiety. Bohaterki jego kultowych portretów i zdjęć w magazynach mody - od Catherine Deneuve do Grace Jones, od Charlotte Rampling do Isabelli Rossellini - nareszcie mają możliwość, aby przedstawić własną interpretację życia i twórczości tego kontrowersyjnego artysty. Portretowane portretują. Jego dzieła były prowokacyjne, niekonwencjonalne i dywersyjne. Sposób w jaki przedstawiał kobiety nadal prowokuje do pytania: czy były one podmiotami czy przedmiotami?

11.10.2021 godz. 18:00 – „Wyspa Bergmana”
Reżyseria i scenariusz: Mia Hansen-Løve
Obsada: Tim Roth, Mia Wasikowska, Vicky Krieps

Dyskretna rywalizacja, łóżkowa nuda, uprzejmość pokrywająca chłód i czasem tylko odrobinę podniesiony głos – sceny z życia małżeńskiego, które portretuje Mia Hansen-Løve mają zupełnie inną temperaturę niż te z pamiętnego dzieła Ingmara Bergmana. Tam związek rozpadał się z hukiem, tu zaś powolutku gnije od środka, zachowując na zewnątrz pozory świeżości. Ale jest coś, co łączy obie historie: Fårö, tytułowa "wyspa Bergmana", na której mieszkał i pracował szwedzki reżyser i na którą przybywają bohaterowie dramatu Francuzki. Para filmowców zjawia się w posiadłości mistrza, by pracować – każde nad swoim scenariuszem. Tyle że on zajmuje lepsze biurko, jest bardziej znany i ceniony. Jej z dużo większym trudem przychodzi odnalezienie się na wyspie zdominowanej przez duchy wielkich mężczyzn. Subtelnie rozrysowująca mapę konfliktów i trudnych emocji "Wyspa Bergmana" zaciera granicę pomiędzy rzeczywistością a fikcją. W pewnym momencie ekran zostaje przejęty we władanie przez scenariusz bohaterki, też rozgrywający się na Fårö, i też będący historią pewnej znajomości. Znów więc pojawia się para, a z nią pytania o możliwość miłosnego spełnienia.

18.10.2021 godz. 18:00 – „Polański, Horowitz. Hometown”
Reżyseria i scenariusz: Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer
Obsada: Roman Polański, Ryszard Horowitz

Roman Polański i Ryszard Horowitz przyjechali do Polski, by podzielić się swoimi najbardziej osobistymi wspomnieniami z okresu ich dzieciństwa i młodości. Podczas spaceru po Krakowie wracają do wspomnień, także tych bolesnych z okresu Holocaustu, kiedy poznali się w utworzonym przez nazistów getcie. Opowiadają, jak udało im się przeżyć - gdy, jako dziecko, kilkuletni Horowitz został wpisany na "Listę Schindlera", a Polańskiego ukryła biedna chłopska rodzina.
Bohaterowie odwiedzają miejsca, gdzie po wojnie po raz pierwszy spotkali się ze swoimi rodzinami. Wspominają czas, kiedy wspólnie żyli w jednym mieszkaniu w kilkanaście osób licząc na to, że kolejnego dnia dołączy do nich następny "ocalony" członek rodziny lub przyjaciel. Choć byli i są zupełnie różni, zawsze łączyła ich pasja. Wspólnie chodzili na wagary do kina, wywoływali pierwsze fotografie i fascynowali się sztuką, która pozwalała zatrzymać chwilę na dłużej. W szarej, komunistycznej Polsce, wbrew woli władz, uczyli się o wielkich artystach, zakochali się w jazzie i zaczęli snuć plany o wyjeździe na Zachód.
Od czasu, kiedy Polański wyjechał z Krakowa tworzyć filmy, a Horowitz malować obrazy i później fotografować, nie spotkali się w Krakowie. Po blisko 60 latach wrócili, by wspólnie odwiedzić miejsca, które miały wpływ na ich całe życie.

25.10.2021 godz. 18:00 – „Metamorfoza ptaków”
Reżyseria i scenariusz: Catarina Vasconcelos
Obsada: Manuel Rosa, João Móra, Ana Vasconcelos

Misternie skomponowana i urzekająca swoim pięknem autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść-wędrówka przez losy trzech pokoleń, podczas której na ekranie pojawiają się zarówno aktorzy, jak i członkowie rodziny reżyserki. W centrum zaś znajduje się figura matki-drzewa zapewniającej korzenie, ale i gałęzie, od których można się odbić, by odfrunąć. Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.