La Strada

  • Dramat
  • Czas trwania: 109 min.
  • Od lat: 15
  • Produkcja: Włochy [1954]
  • Premiera: 22.09.1954 (Polska)

Reżyseria

Federico Fellini

Scenariusz

Tullio Pinelli, Federico Fellini, Ennio Flaiano

Obsada

Anthony Quinn, Giulietta Masina, Richard Basehart, Marcella Rovere, Livia Venturini, Aldo Silvani, Mario Passante, Goffredo Unger

Opis filmu

Fabuła osnuta jest wokół motywu drogi, a większość zdjęć zrealizowano w plenerze. Film stanowi odrealnioną, poetycką historię o uczuciach i braku umiejętności ich wyrażania, o odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz o cierpieniu, osadzoną w realiach powojennych Włoch – ma wymiar gatunkowy paraboli o potrzebie miłości.

Para głównych bohaterów to wrażliwa i lekko upośledzona umysłowo dziewczyna Gelsomina, podróżująca z prymitywnym i brutalnym cyrkowym siłaczem Zampano, dającym przedstawienia w różnych miasteczkach. Mimo doznawanych od niego upokorzeń, Gelsomina kocha go. Jest jednak mało pomocna w pracy, zamknięta we własnym świecie. Zampano porzuca ją. Po latach, usłyszawszy jej ulubioną melodię (którą nuci kobieta, kojarząca Gelsominę i mówiąca, że zmarła jakiś czas temu), Zampano uświadomi sobie, że także ją kochał. W finalnej scenie kamera, zwrócona w dół, ukazuje go płaczącego nocą nad brzegiem morza.